poniedziałek, 28 maja 2012

NA PÓŁCE Z KSIĄŻKAMI


Bohaterowie rozlicznych dzieł literackich wracają do domu, a podczas długiej podróży lub już na miejscu przeżywają liczne przygody, które w efekcie zmieniają ich życie. Odys podróżował do swojej Itaki 10 lat. Tak samo Eneasz. Proust przez kilkanaście lat życia podróżował do krainy swojego dzieciństwa poprzez kolejne tomy „W poszukiwaniu straconego czasu”.

A kiedy my mówimy „wracam do domu” to co tak naprawdę mamy na myśli? Powrót do rodziny? Do miejsca – do naszego domu? A może do przyjaciół z dzieciństwa?

Powrót do domu jest dla mnie również powrotem do książek, które kiedyś czytałam i które nadal stoją na regale w moim pokoju, czekając na mój powrót. To taki inny rodzaj powrotu do przyjaciół z czasów, gdy mieszkało się w domu. A na półce stoją „Dzieci z Bullerbyn”, pierwsza dziecięca powieść wszechczasów – absolutny bestseller wśród moich ośmio i dziewięcioletnich wówczas przyjaciół.
Dokładnie z taką okładką, w kieszonkowym formacie. Odziedziczona po mamie.
jarmila09.wordpress.com
Kolejnym hitem wczesnej podstawówki był „Tajemniczy ogród”, o którym pisaliśmy wypracowania na zielonej szkole w Murzasichle. Patrzę więc na książkę, z którą podróżowałam pierwszy raz bez rodziców! Obok stoi seria książek o Panu samochodziku – przyjaciele wakacyjnych przygód i podróży po Polsce. „Mitologia” Parandowskiego, obok niej „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa. I tom „Dzienników” Gombrowicza, „Wojna i pokój” Tołstoja, „Imię róży” Eco, które mama zabrała mi, gdy zaczęłam czytać je w okolicy 6 klasy podstawówki. Dwa tomy „Anny Kareniny”, czytanej pod kołdrą. Ale nie może zabraknąć też „Kubusia Puchatka” i jego książki kucharskiej! 
lubimyczytac.pl
Ani „Kaskaderów literatury”, czyli rozpadającej się w rękach książki z czasów licealnej fascynacji polskimi poetami przeklętymi. Tomiki wierszy Gałczyńskiego i Poświatowskiej w równym rzędzie obok „Ilustrowanej encyklopedii dla dzieci” i „Bożego Igrzyska” Normana Daviesa.

Takie to przyjemne są powroty do domu, gdy na półce stoją książki, przypominające Ci ile ciekawych w życiu chwil przeżyłeś, czytając je! A co Wy macie na domowej półce z książkami?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz